伊人久久精品视频在线免费观看

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

logo

Duża zmienność rynkowa, spowodowana pandemią Covid-19 oraz destabilizacją na rynku ropy naftowej, wpłynęła na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej LOTOS w I kwartale 2020 r. Mimo trudnych warunków, praca rafinerii oraz wydobycie gazu i ropy naftowej pozostały niezakłócone, podobnie jak logistyka i dystrybucja produktów. Koncern zamierza nadal realizować swoje plany inwestycyjne. Spółka aktywnie włącza się również w walkę z koronawirusem.

Finanse

Przychody ze sprzedaży: 6,1 mld zł
Oczyszczony zysk EBITDA LIFO: 670,5 mln zł
Przerób ropy naftowej: 2,6 mln ton
Dzienne wydobycie: 23 539 boe/d
Sprzedaż paliw: 2,2 mln ton 

Potwierdzeniem stabilnej kondycji finansowej jest m.in. kluczowy wskaźnik zadłużenia na poziomie 1,1x (długo netto/oczyszczona EBITDA LIFO), co plasuje go w granicach celu strategicznego spółki (1,5x). Zabezpiecza to dalsze funkcjonowanie całej grupy kapitałowej, w tym realizację przeprowadzanych inwestycji.

OTOCZENIE RYNKOWE

Otoczenie rynkowe w I kwartale 2020 r. wykazywało znaczną nieprzewidywalność. Czynniki zewnętrzne, które wpłynęły na wyniki finansowe GK LOTOS w tym okresie to głównie: spadek notowań ropy i gazu ziemnego (odpowiednio o 20% i 50% r/r), spadek cen produktów naftowych, wyższy kurs dolara oraz niższe cracki na średnie destylaty ropy naftowej. Spółka działała w środowisku podlegającym dynamicznym zmianom wynikającym z pandemii koronawirusa i ograniczania jej skutków zarówno wewnątrz kraju, jak i w perspektywie globalnej.

Raportowane wyniki zostały obciążone odpisami księgowymi o charakterze niegotówkowym: o ponad 800 mln zł spółka przeszacowała swoje zapasy oraz o prawie 300 mln swoje aktywa wydobywcze. Przecena zapasów to typowa sytuacja dla spółek z branży oil&gas przy gwałtownym spadku notowań. Tym razem jednak ich skala jest bez precedensu – notowania ropy brent spadły w kwartale o ponad 50 USD, t.j o ~75%, co bezpośrednio przełożyło się bardzo wysoki odpis na zapasach.

W Polsce zmniejszeniu uległo zapotrzebowanie na paliwo, w tym szczególnie w marcu na benzyny motorowe w kanale detalicznym, tj. na stacjach paliw. Niższą skalę spadku popytu zaobserwowano w przypadku oleju napędowego, wykorzystywanego w transporcie. Spółka elastycznie reagowała na zmieniające się otoczenie, co przełożyło się na niższą o 3,7% produkcję benzyn r/r w I kwartale. Jednocześnie o 13% zwiększono produkcję oleju napędowego, pomyślnie plasując dodatkowe wolumeny wyprodukowane dzięki osiągającym pełne obroty instalacjom Projektu EFRA. 

SEGMENT WYDOBYWCZY

Istotny spadek notowań gazu ziemnego oraz notowań ropy naftowej negatywnie wpłynęły na wynik segmentu wydobywczego. Oczyszczony ze zdarzeń jednorazowych wynik EBITDA tego segmentu osiągnął poziom 184,2 mln PLN. Wynik jest o 5,3% wyższy niż w IV kwartale 2019 r. i o 10,4% niższy niż w I kwartale 2019 r.

Pierwsze trzy miesiące 2020 r. to wyższe o 14,8% r/r dzienne wydobycie węglowodorów. W I kwartale br. wydobyto o 16% więcej ropy niż w analogicznym kwartale roku ubiegłego. Wzrosły też r/r przychody ze sprzedaży segmentu wydobywczego. To przede wszystkim efektem wyższego wolumenu sprzedaży węglowodorów w Norwegii i Polsce oraz wyższego średniokwartalnego kursu dolara skorygowanego przez niższe notowania gazu ziemnego oraz ropy Brent Dtd.

Pogorszenie warunków makroekonomicznych zostało w pewnym stopniu zneutralizowane dzięki uruchomieniu wydobycia ze złoża Utgard, jednocześnie obniżając średni koszt wydobycia („efektywne” kosztowo złoże korzystające z istniejącej już infrastruktury).

SEGMENT PRODUKCJI I HANDLU

Niższe cracki na średnie destylaty ropy naftowej, tj. olej napędowy i paliwo lotnicze miały negatywny wpływ na wyniki segmentu produkcji i handlu. Na wyniki wpłynął też znaczny spadek cen ropy i produktów naftowych. Z drugiej strony, na obniżenie kosztów rafinerii wpłynął spadek notowań gazu ziemnego, który spółka wykorzystywała do zasilania rafinerii. Istotnie tańsza była również ropa naftowa przerabiana na produkty i zużywana do procesów przetwórczych.

Obserwowane w I kwartale 2020 r. nieprzewidziane turbulencje na globalnych rynkach zadziałały negatywnie na rentowność segmentu. Wbrew wszystkim rynkowym prognozom doszło w tym okresie do spadku różnicy pomiędzy crackami na olej napędowy i ciężki olej opałowy, co negatywnie wpłynęło na zyskowność rafinerii Grupy LOTOS, zmienionej na skutek integracji Projektu EFRA. Pomimo tego, oraz znacznego ograniczenia biznesu na stacjach paliw przez większość marca, segment produkcji i handlu wypracował oczyszczony zysk EBITDA LIFO na poziomie 490,5 mln PLN, tj. +13,2% r/r. Spółka optymalizowała wykorzystanie nominalnych mocy przerobowych rafinerii w Gdańsku. Przerób ropy naftowej był na stabilnym poziomie 2 597,9 tys. ton (-0,5% r/r).

Mimo obserwowanego spadku konsumpcji paliw płynnych, zwłaszcza w marcu, całkowita sprzedaż benzyny realizowana przez GK LOTOS w I kwartale 2020 r. wzrosła o 3,2% r/r. a oleju napędowego o 11,3%. Na koniec marca 2020 r. w sieci paliw LOTOS działało 506 stacji paliw, czyli o 13 więcej niż na koniec marca poprzedniego roku. W I kwartale 2020 r. obszar detaliczny wykazał zysk na poziomie operacyjnym w wysokości 9,7 mln PLN.

INWESTYCJE

W I kwartale 2020 r. trwały przygotowania do 30-dniowego testu instalacji Kompleksu Koksowania i nowej instalacji produkcji wodoru wybudowanych w ramach Projektu EFRA, wymaganego umową kredytową (Lenders Reliability Test – LRT). Test przeprowadzono w okresie 24 lutego – 24 marca 2020 r. Zostały osiągnięte wszystkie zakładane cele warunkujące zaliczenie testu: dyspozycyjność instalacji, ilość przetworzonego wsadu, jakość produktów, wielkości uzysków produktów, potwierdzenie pozostałych, istotnych elementów operacyjnych dot. współpracy nowych instalacji z instalacjami rafinerii.

Grupa LOTOS kontynuowała realizację kilku projektów rozwojowych na mniejszą skalę. Najbardziej zaawansowany z nich – Węzeł Odzysku Wodoru (tj. WOW), którego celem jest zwiększenie produkcji wodoru, LPG oraz benzyny surowej w puli uzysków rafinerii, ze statusem realizacji na poziomie ok 99%, ma planowany termin przekazania do użytkowania w I półroczu 2020 r. W celu zwiększenia możliwości ekspedycyjnych paliw z rafinerii, spółka kontynuowała inwestycję budowy nalewaka kolejowego, którego oddanie do użytku przewiduje na koniec 2020 r.

DZIAŁANIA W PANDEMII

Powołany w spółce Sztab Kryzysowy wprowadził szereg procedur mających na celu skuteczną koordynację oraz zabezpieczenie pracowników i kontrahentów całej grupy kapitałowej w obliczu pandemii. Wdrożono szereg rozwiązań organizacyjno-proceduralnych zmierzających do zachowania ciągłości kluczowych procesów biznesowych z uwzględnieniem istniejących ograniczeń, w tym m.in. umożliwiono pracę zdalną największej możliwej liczby pracowników.

LOTOS od początku pandemii włącza się we wsparcie polskich służb medycznych i mundurowych walczących z COVID-19. Spółka przekazała w sumie na ten cel ponad 7,5 mln zł. Środki te trafiły m.in. do szpitali zakaźnych w całej Polsce. Koncern z Gdańska umożliwił też darmowe tankowanie żołnierzom pomorskiej brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. W maju wystartowała kampania „Każdy czeka na swoje NAJ”, w której spółka zachęca kierowców tankujących na stacjach LOTOS do przekazywania swoich punktów z programu Navigator na badania związane z leczeniem koronawirusa.

 ***

Szczegółowe dane nt. wyników finansowych Grupy Kapitałowej LOTOS za I kwartał 2020 r. dostępne są na stronie: .

 ***

Dział Komunikacji Zewnętrznej, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 83 88, 58 308 72 29, e-mail: media@grupadalianjygh.com

Udostępnij

日本xnxnxnxnxn拍拍-伊人久久精品视频在线免费观看 一道本无吗dⅤd在线播放一区-宅男免费毛片手机在线 一受两攻有双龙入菊_耽美肉嗨从头做到尾_两个攻同时进入双性受 中文字幕在线在线亚洲_中文字幕在线视频 电影 正在播放母息子友人犯_正在播放中文字幕母息子_友人の母系列在线播放 依人在线 依人在线手机在线观看依人在线在线视频|依人在线最新网址 4438最新全国免费视频网-伊人久久精品视频在线免费观看 1024最新手机在线观看-伊人久久精品视频在线免费观看 用茄子捅自己下面视频_茄子视频在线观看 1024手机在线基地播放-伊人久久精品视频在线免费观看 在线a 在线a发布网|在线a在线电影|在线a.com|日韩在线a 快猫vip破解版apk宅男-伊人久久精品视频在线免费观看 一本之道高清在线观看-一本之道高清在线观看一区-日本一本au道大尺码专区 222eee野鸡网视频2区-伊人久久精品视频在线免费观看 55we韩国女主播免费视频-伊人久久精品视频在线免费观看 人碰xoo在线视频永久免费-伊人久久精品视频在线免费观看 00后艺校萝莉14部资源-伊人久久精品视频在线免费观看 在线a视频网站 在线a视频网站在线视频_在线a视频网站手机在线观看_在线a视频网站电影 一本之道高清在线观看在线视频_一本之道高清在线观看手机观看_日韩一本之道高清在线观看影院 猫咪在线播放maomi99伊人-伊人久久精品视频在线免费观看 伊人久久精品视频在线,伊人久久精品视频在线免费观看,伊人久久精品视频在线 wwのpornhubのcom-伊人久久精品视频在线免费观看 在线a 免费 在线a 免费在线视频_在线a 免费手机在线观看_在线a 免费电影 xvldeos免费中文视频-伊人久久精品视频在线免费观看 2017夜夜橾天天橾在线视频-伊人久久精品视频在线免费观看 樱桃网站视频官网/私人樱桃影院/樱桃视频入口网址 cao97prom在线视频-伊人久久精品视频在线免费观看 伊人狼人在线观看视频,免费资源在线观看2020,日本无吗无卡v清免费 1769zyz资源在线视频-伊人久久精品视频在线免费观看 2000影院m3u8免费高清-伊人久久精品视频在线免费观看